Festival v Praze je tradičně pořádán pod záštitou Jeruzalémské radnice a Magistrátu hlavního města Prahy. První a druhý ročník Dnů Jeruzaléma se recipročně konal v červnu 2013 na různých místech v centru města a v červnu 2014 na pražské Náplavce. Rozsahem, šíří záběru, tematickou a žánrovou pestrostí navazoval pražský festival na úspěšné Days of Prague in Jerusalem 2012 a představoval vůbec první takto reprezentativní a ucelenou přehlídku kultury Jeruzaléma za hranicemi země.

České publikum tak mělo unikátní příležitost poznat město tří světových náboženství jako inspirativní prostředí, ze kterého vzešli umělci a soubory světové úrovně. Dny Jeruzaléma se uskutečnily na frekventovaných místech v centru pražské metropole a získaly pozitivní ohlasy médií i veřejnosti.

Jeruzalém a Praha mají hodně společného a mají i řadu společných zájmů. Obě města jsou poznamenána stigmatem historických měst a obě aspirují na to být inovativními a moderními místy. Proto je cílem obou projektů – Days of Prague a Days of Jerusalem - představit svou současnou mladou uměleckou scénu a současně tak podpořit její rozvoj. Snahou je ukázat města Prahu a Jeruzalém tak, jak je lidé neznají a představit je v komplexnosti jejich současné podoby. Díky upevňující se spolupráci vznikají následně nové společné projekty, a to nezávisle na festivalu.

Přednášky

název: Od Spiegelmana k Mike’s place
datum: 21/6
hodina: 15:00 – 16:00
místo: Stalin
Židovští tvůrci hráli ve vývoji komiksu i jeho vážnějšího souputníka, „grafického románu“, od prvopočátků velmi významnou roli. Někteří autoři jako Will Eisner, Art Spiegelman anebo Joann Sfar se zapsali do jeho dějin komiksové tvorby a posunuli hranice jeho možností zase o něco dál – přitom právě specificky židovská témata byla často ve středu jejich zájmu. Co bylo podstatou tohoto úspěchu ve světovém měřítku? A čím žije židovský komiks dnes? Panoramatem starší i současné židovské komiksové tvorby provede překladatelka a hebraistka Magdaléna Křížová.

(v češtině)
název: Příběh Mike’s place
datum: 21/6
hodina: 16:00 – 17:30
místo: Stalin
Příběh Mike’s place je název nové grafické novely, která v červnu tohoto roku vychází paralelně v České republice, USA a Francii. Příběh Mike’s place je dílem brooklynského umělce Korena Shadmiho, amerického dokumentaristy Jacka Baxtera a jeruzalémského filmaře Joshuy Faudema, se kterým se budou moci čeští milovníci komiksu seznámit i osobně na Days of Jerusalem, kam Faudem přijede svou knihu představit.

Téma zmíněného komiksu je poněkud neobvyklé a pro jeho autory bylo jeho zpracování velkou výzvou. Příběh vychází totiž z pohnuté historie populárního baru Mike’s place v Tel Avivu. Ten se stal v období druhé intifády terčem sebevražedného atentátu.

Vše začalo v létě 2003, kdy se americký dokumentarista Jack Baxter rozhodl natočit dokument o plážovém baru Mike’s place, oblíbeném místě Izraelci, izraelskými Araby a mezinárodní komunitou žijící v Tel Avivu. Zaměstnance i hosty tohoto telavivského baru sdružovala především láska k pivu a bluesové hudbě, která z oken baru zněla každý den do pozdních nočních hodin. Nepsaným pravidlem byl zákaz diskusí o politice, či náboženství; Mike’s place fungoval jako melting pot, mohl přijít kdokoli, kdo chtěl na chvíli zapomenout na „konflikt venku“ a prostě si jen tak dát pivo.

Přestože místo představovalo jakýsi únik z venkovní reality bylo do ní vtaženo tragickou událostí, která se stala 30.4. 2003. Ve chvíli, kdy Jack Baxter odložil svou kameru se v baru Mike’s place ozvala exploze. Tu měli na svědomí dva sebevražední atentátníci, kteří se po nezdařeném pokusu o násilný útok na americkou ambasádu rozhodli „zkusit své štěstí“ o dům dále, tedy baru Mike’s place. Tři lidé zemřeli a padesát bylo těžce zraněno, včetně Jacka Baxtera.

(v čj a aj)
 • Příběh Mike’s place
Majitel baru a hlavní postava komiksu Gal Ganzman se rozhodl tragédii čelit a bar znovu otevřel po několika týdnech. Tragický moment upevnil odhodlání jeho týmu vybudovat místo unikátní svým multikulturním prostředím a dnes se do baru za jeho vynikající kuchyní, živou muzikou a přátelským ovzduším sjíždějí hosté doslova z celého světa.

Přestože Jack Baxter utrpěl vážná zranění, i on v natáčení dokumentu pokračoval a zaznamenal osudy lidí, které tato událost poznamenala. Příběh Mike’s place byl zachycen v dokumentu z roku 2003 Blues by the Beach, na kterém se podílel i jeruzalémský filmař a student pražské FAMU Joshua Faudem. Film po celém světě sklízel ceny a nadšené recenze. Nejnověji se jeho tvůrci rozhodli zpracovat i širší pozadí příběhu, a to právě v komiksu Mike’s Place.

Příběh Mike’s place na Days of Jerusalem přijíždí představit přímo jedna z hlavních postav příběhu filmař Joshua Faudem.
název: 40 dní pěšky do Jeruzaléma
datum: 21/6
hodina: 22:15 – 00:00
místo: Stalin
Ladislav Zibura v létě sbalil svůj život do 12 kilogramů, hodil batoh na záda a vypravil se pěšky do Jeruzaléma. Bez mapy a orientačního smyslu se mu podařilo ujít 1400 kilometrů napříč rozpálenou krajinou Turecka a Izraele, stanout pod Zdí nářků a prožít největší dobrodružství svého života. Jeho cesta je příběhem omylů, pozoruhodných setkání, šťastných i nešťastných náhod, puchýřů a opruzenin. Těšit se můžete na vyprávění cynického kavárenského povaleče, který vám svým laskavě nekorektním humorem dokáže, že poutník rozhodně nemusí být katolík, asketa ani nudný člověk.

(pouze v českém jazyce)
 • 40 dní pěšky do Jeruzaléma

Tanec

název: White Piece
datum: 22/6 (20:00 – 21:00) - Studio Alta Rezervovat
23/6 (20:00 – 21:00) - NOD Rezervovat


rezervace nutná
Taneční představení s názvem White piece vznikne spoluprací jeruzalémské choreografky Sofie Krantz s českými tanečníky v průběhu její rezidence v červnu 2015 v Plzni. Choreografie jeruzalémské tanečnice tak bude obohacena o energii vycházející z kulturní odlišnosti a tedy i o nový taneční jazyk. Minimalistická taneční performance pro devět tanečníků vychází z kulturních střetů. Jednoduché estetické pojetí představení otvírá prostor pro zásadní morální otázky. Hlavními partnery představení jsou Studio Alt@ a OPEN AiR - Artist in Residence.

Sofie Krantz: „V rámci mé rezidence v Plzni bych se chtěla zabývat českým temperamentem a způsobem uvažování. V našem společném představení bych chtěla poukázat na rozdílné nebo naopak podobné nuance našich kultur. Věřím, že naše společná práce a kreativita přispěje k zkvalitnění a obohacení původní choreografie a vznikne tak nový taneční a vizuální jazyk. Ve svých představeních se obvykle snažím pracovat s informacemi extrahovanými z kultury, módy a umění a těším se, že budu mít příležitost získat novou inspiraci v rámci kultury české.“
 • White Piece
Tanečnice:
Adéla Petáková, Sylva Šáfková, Kateřina Šírková, Radka Štiková, Tereza Indráková, Monika Částková, Adélka Judasová., Jitka Čechová, Alice Minárová

FilmyProgramovými spolupracovníky filmové sekce jsou Radovan Holub a Dan Wolman, kterým tímto děkujeme.


název: Tančící Arabové
datum: 22/6
hodina: 21:30 – 23:00
místo: Stalin
Eyad (Tawfeek Barhom) je palestinský mladík, který vyrůstá ve výrazně židovském prostředí. Kolem sebe soustavně pozoruje aktivismus některých učitelů i vlastního otce, jenž je výrazně politicky činný. Identitu mladíka dále utváří silná přátelství i problematická láska k místní židovské dívce. Svižný film s četnými okamžiky komiky i tragiky diváka srozumitelně uvádí do složité sítě vazeb a emocí v neklidném regionu. Nejnovější snímek režiséra Erana Riklise byl uveden na filmovém festivalu v Locarnu a dosud byl nominován na čtyři výroční ceny Izraelské filmové akademie, včetně ocenění pro nejlepšího herce v titulní roli.

Ocenění a nominace:
Výroční izraelské filmové ceny 2014 – Nominace (Nejlepší herec v hlavní roli, Nejlepší herec ve vedlejší roli, Nejlepší výprava, Nejlepší zvuk)

(české titulky)
Tančící Arabové
název: Večírek na rozloučenou
datum: 23/6
hodina: 21:30 – 23:00
místo: Stalin
Láska Yezekhela a Levany neztratila nic na své intenzitě ani s pokročilým věkem. Pár sedmdesátníků však žije spokojený život pouze do chvíle, kdy je jejich soužití narušeno sledem událostí majícím zásadní vliv na vzájemnou důvěru a vnímání blížící se smrti. Rodinný přítel, který pomalu umírá na nemocničním lůžku, totiž Yezekhela požádá, aby mu pomohl ukončit jeho trápení, a sama Levana trpí stále se zhoršující chorobou. Aniž by závažnou látku eutanazie, smrti a stáří zlehčovali, kombinují tvůrci dramatickou zápletku s úsměvně odlehčeným tónem i černým humorem a často tabuizovaná témata tak předkládají s lehkostí a bez laciné podbízivosti.

Ocenění a nominace:
MFF Benátky 2014 – Cena diváků, Cena Brian

Trailer: https://youtu.be/pxAp7F9Dkgg

(české titulky)
Večírek na rozloučenou
název: Poznámka pod čarou
datum: 14/7
hodina: 21:30 – 23:00
místo: Containall
Eliezer a Uriel Shkolnikovi jsou oba excentričtí profesoři, kteří obětovali své životy studiu Talmudu. Otec Elezier je tvrdohlavý purista, který se bojí systému a nikdy ho nikdo neocenil za jeho práci. Jeho syn Uriel je nadějnou hvězdou v oboru, která baží po cenách a oceněních a neustále hledá pozornost. Jednoho dne se ale mince otočí. Když Eliezer zjistí, že má získat Izraelskou cenu, nejvyšší ze všech ocenění pro vědce ve státě, jeho marnivost a beznadějný chtíč po uznání vyjdou najevo. Jeho syn je nadšený, že otec se konečně dočkal uznání, ale zároveň je nucen si vybrat mezi svým kariérním postupem a oceněním otce. Bude sabotovat otcovu slávu? Footnote je úspěšný film Josepha Cedara.

Ocenění a nominace:
Nominace na Oskara. Cannes 2011 - cena za nejlepší scénář.

(české titulky)
Poznámka pod čarou
název: Mít s kým běžet
datum: 21/7
hodina: 21:30 – 23:00
místo: Containall
Dva různí lidé – dvě různé poslání v postranních uličkách Jeruzaléma, právě o nich pojednává drsné drama izraelského filmaře Odeda Davidoffa. Sedmnáctiletý Assaf (Yonatan Bar-Or) v rámci nudné letní brigády dostane zdánlivě nemožný úkol - najít majitele ztraceného psa, který se potuluje po ulicích Jeruzaléma. Assaf z počátku neví, jak k úkolu přistoupit, ale následuje psa a začíná nalézat vodítka k jeho majiteli. Ztracený pes patří Tamar (Bar Belfer), mladé dívce, která přišla do Jeruzaléma hledat bratra, který se zapletl s nebezpečnou partou kriminálníků. Tamar je nadaná zpěvačka a kytaristka, která se živí hraním po ulicích. Její improvizovaná vustoupení zaujmou Pesacha (Tzahi Grad), jenž tvrdí, že se o pouliční umělce stará. Ve skutečnosti je ale Pesach zločinec vybírající od buskerů daň za možnost vystupovat na nejlepších místech ve městě a drží je v zajetí v sešlém hotelu, který pro ně založil. Zatímco se Assaf snaží vrátit psa majitelce Tamar, ona hledá svého bratra a snaží se dostat z Pesachových spár.

(aj/čj titulky)
Mít s kým běžet
název: Můj otec můj bůh
datum: 6/8
hodina: 21:30 – 23:00
místo: Stalin
Rabín Abraham Edelman (Assi Dayan), hlava malé ultra-ortodoxní komunity v Tel Avivu, je, co se doktríny týče, naprosto neoblomný. Přestože tato vlastnost budí velký respekt v jeho okolí, jeho zatvrzelost je prvopočátkem konfliktu mezi ním a malým synem (Ilan Griff). Menahema stále více fascinuje okolní svět a nedokáže pochopit, proč musí jeho otec odehnat holubici z hnízda nebo proč tvrdí, že psi nemají duši.

(aj/čj titulky)
Můj otec můj bůh
název: Neklidný
datum: 13/8
hodina: 21:30 – 23:00
místo: Stalin
Poté, co se mnoho let jen protloukal a sotva vycházel s penězi, se Moshe začíná prosazovat jako básník, vystupující se svými básněmi a texty v newyorském baru na Manhattanu. Nečekaně se setkává se synem, kterého před jednadvaceti lety opustil a zanechal ho v rodném Izraeli. Je donucen získat nový náhled na život a čelit starým hříchům.

Syrový a zároveň citlivý film o otci a synovi, o prchavé pouti za vykoupením, natočený známým izraelským filmařem Amosem Kollekem, který získal mnoho filmových ocenění (filmy Fast Food, Fast Women, trilogie Sue, Fiona, Bridget, Nowhere to Go but Up).

(aj/čj titulky)
Neklidný

Hudba

název: The Hazelnuts
datum: 21/6 (14:00 – 14:45)
21/6 (17:45 – 18:30)

místo: Stalin
The Hazelnuts jsou vokální trio, které moderním posluchačům přináší omamnou vůni a opravdovou atmosféru populárních sourozeneckých uskupení z třicátých let minulého století. Přesná souhra tří hlasů a dobových nástrojů – včetně valchy, kontrabasu a kytary, příležitostně také žesťové sekce – vrátí posluchače na chvíli v čase do New Orleans počátku dvacátého století.

The Hazelnuts mají jak vlastní autorskou tvorbu, vytvořenou z moderního ženského pohledu v duchu vintage, tak stylizované aranže známých písní, včetně hitu Beyoncé Single Ladies a dalších písní ze třicátých let. Trio The Hazelnuts si písně aranžuje samo a přidává do nich velkou dávku osobní interpretace. Jak řekl jeden umělecký kritik: „Jakoby každá píseň, kterou se rozhodnou nazpívat, byla najednou lepší.“

Trio The Hazelnuts se potkalo na jeruzalémské hudební akademii a vystupuje společně od roku 2013. Jejich debutové EP bylo vydáno v dubnu roku 2014. V následujících měsících následovala série hudebních úspěchů a v říjnu roku 2014 bylo trio přizváno ke spolupráci s jedinečným Doo Wop festivalem v New Orleans, rodišti Jazzu. Na festivalu kapela vystoupila po boku největších hvězd žánru Doo Wop.
 • The Hazelnuts
 • The Hazelnuts
název: Muhammad Mughrabi feat. REFEW
datum: 21/6
hodina: 21:00 – 22:00
místo: Stalin
Jednadvacetiletý REFEW se na české scéně zjevil doslova jako blesk z čistého nebe. Část lidí zaregistrovala už jeho Blackcock EP, ovšem ten největší boom přišel až s debutovým mixtapem Z místa. Ten vyšel na jaře 2014 pod Bigg Boss labelem a v pouhých 20 letech se tak Refew může pochlubit sestavou hostů jako Vladimir 518, Orion, Separ, Delik nebo DJ Wich!

Mihnul se snad na všech zásadních českých deskách poslední doby, odjel mimo své sólo koncerty všech 16 zastávek masivní Heavy Weight Tour a vidět ho můžete také na koncertní šňůře Mladých pušek, po boku Moozy a projektu VR/Nobody. “Drake z Libně”, jak je mu občas vtipně přezdíváno, v současnosti vydává své debut album Na kredit.

MUHAMMAD MUGHRABI se věnuje rapu a hudební produkci už deset let. Narodil se v Jeruzalémě a vyrostl a nadále žije v palestinském uprchlickém táboře Shuafat v Jeruzalémě. Studoval umění a film v Izraeli.

Hudbu využívá jako únik před realitou a jako nástroj sebevyjádření. V roce 2010 byl v Mexiku oceněn cenou Chiuku hudební stanicí MTV Latinská Amerika. Mladý umělec tvrdě pracuje na splnění svého snu o mezinárodním úspěchu. Muhammad Mughrabi se zabývá: Hip-Hop/Rap, Deep Electro Dance House, World Music

REFEW a MUHAMMAD MUGHRABI vystoupí společně, poprvé a naostro v rámci hip hopové party. Nenechte si ujít tento jedinečný battle!
 • Muhammad Mughrabi feat. REFEW

Mike's place

název: Mike’s place bar na Stalinu
datum: 21/6
hodina: 17:30 – 18:30
místo: Stalin
Po přednášce s názvem Příběh Mike’s place jste zváni na drink do improvizovaného baru Mike’s place s Galem Ganzmanem a Joshuou Faudemem, kteří vás zasvětí do tajů oblíbených Mike’place drinků.
 • Mike’s place bar na Stalinu

Jeruzalémská kavárna

název: Jeruzalémská kavárna
datum: 21/6
hodina: 13:00 – 23:00
místo: Stalin
Součástí festivalu bude již tradičně tzv. „Jeruzalémská kavárna“. Návštěvníkům nabídneme možnost ochutnat jeruzalémské kulinářské speciality, čerstvé limonády, jeruzalémské víno, dát si kávu, případně se začíst do knížky některého z nedávno vydaných jeruzalémských autorů, které budou v rámci kavárny k prodeji. To vše za doprovodu živé hudby v podání kapely The Hazelnuts. V rámci kavárny budou rovněž probíhat přednášky na různá aktuální témata týkající se jeruzalémské kultury.
 • Jeruzalémská kavárna
 • Jeruzalémská kavárna
 • Jeruzalémská kavárna

Kulinářské umění

název: Kulinářský workshop Jeruzalémských šéfkuchařů
datum: 21/6
hodina: 13:00 – 14:00
místo: Stalin
I tentokrát se můžete těšit na dvě kuchařské osobnosti pocházející z Jeruzaléma, a to palestinského šéfkuchaře Kamela Hashlomona a jeho izraelského kolegu Ilana Garousiho, oba jsou milovníci Prahy a dobrého blízkovýchodního jídla.

Ilan Garousi, patří mezi nejžádanější kuchaře Jeruzaléma, několik let provozoval vyhlášenou jeruzalémskou restauraci Chakra a minulý rok otevřel další restauraci s názvem Satya. Ve spolupráci se svým neméně slavným palestinským šéfkuchařem Kamelem Hashlomonem představí na festivalu Dny Jeruzaléma 2015 kulinářskou show plnou blízkovýchodních pochutin. Na pražské Letné v rámci „Jeruzalémské kavárny" budou přítomni každý den festivalu. Pražské gurmány uvedou do tajů blízkovýchodní kuchyně, kde se setkávají vlivy arabských, izraelských a středomořských chutí.

Ilan Garousi pochází a vyrůstal v Jeruzalémě, kam se vždy s láskou vrací. Jeho první pracovní zkušenosti se vážou s restaurací Poire et de Pomme v centru Jeruzaléma, kde ze začátku pracoval jako asistent kuchaře a následně se stal šéfkuchařem restaurace. Během svého života hodně cestoval. Procestoval hlavně Dálný východ, kde čerpá inspiraci pro svoji vlastní restauraci.

Kamel Hashlomon je palestinský šéfkuchař, který je rovněž velmi pevně svázán s městem Jeruzalém. Proslavil se svým kulinářským uměním v populární restauraci na střeše hotelu St. George ve východním Jeruzalémě. Po skončení předminulého ročníku Days of Jerualem začal mimo jiné spolupracovat coby šéfkuchař s restaurací Ilana Garousiho. Kamel rovněž hodně cestuje, coby známý šéfkuchař vede kulinářské workshopy po Spojených státech i Evropě.

Kulinářský workshop jeruzalémských kuchařů Ilana Garousiho a Kamela Hashlomona je jedinečnou příležitostí dozvědět se více o tajích humusu a dalších tradičních jídlech typických pro jeruzalémskou kuchyni, a to přímo od těch nejpovolanějších.

(v čj a aj)
 • Kulinářský workshop Jeruzalémských šéfkuchařů
 • Kulinářský workshop Jeruzalémských šéfkuchařů